Бранимир Бабарогиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бранимир Бабарогиќ (Пеќ, 7 март 1951 - Белград, 15 јули 2018)[1] бил српски фудбалски голман и еден од најдобрите фудбалски судии на Југославија.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Бабарогиќ бил член на младинската екипа на Црвена звезда, за која бранел од 1970-1974 година.[2] Подоцна бранел за Смедерево, Вождовац и Земун и Обилиќ.

По завршувањето на голманската кариера, тој станал фудбалски судија, бил еден од најдобрите фудбалски судии во средината на деведесеттите години на минатиот век, член на ФИФА, седум години меѓународен судија, судел на осум дербија, а во улогата на помошен судија на седум. [3] Како судија, тој дебитирал на 100 вечен дерби .

Подоцна служел како комесар за безбедност, а по завршувањето на судиската кариера, работел како судски комесар и бил првиот човек на заедницата на Суперлигата . [2] бил долгогодишен член на ИО на Црвена звезда.

Смрт[уреди | уреди извор]

Починал во утринските часови на 15 јули 2018 година во Грочка во Белград на 67 години. [3] Погребан е на 18. Јули на Новите гробишта во Белград . [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Branimir Babarogic
  2. 2,0 2,1 2,2 „Преминуо Бранимир Бабарогић“. rts.rs. Посетено на 16. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. 3,0 3,1 „IN MEMORIAM Preminuo legendarni srpski sudija Branimir Babarogić“. kurir.rs. Посетено на 16. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „U sredu komemoracija povodom smrti Branimira Babarogića“. Вечерње новости. Посетено на 16. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]