Бранденбуршка класа на фрегата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ф123 Бранденбург е класа на германска фрегата . Тие биле направени по наредба на германската морнарица во јуни 1989 година, а потоа завршени и нарачани помеѓу 1994 и 1996 година за да ја заменат класата „Хамбург“. Овие фрегати првенствено спроведуваат антиподводна војна, но исто така придонесуваат во одбранбената војна, тактичка команда на ескадрили и операции на површинско воено дејство. Нивниот дизајн вклучува некои скриени функции.

Во моментов класата Ф123 се надградува под покровителство на проектот ФАФ (Fähigkeitsanpassung). Примарната компонента која се надградува според оваа програма е системот за борба против управувањето, за кој ќе се користи верзија на „системот ТАКТИК“ (TACTIC). Бродовите, исто така, ќе добијат надградба (ИАФ), до (EADS MSSR) 2000 I секундарниот радарски систем. Сепак, остануваат нејзините примарни радари, особено неговиот радар за пребарување на долг дострел 2д и неговиот радар за 3д надзор на среден опсег. Бродовите требаше да добијат нискофреквентни активни сонари под француско-германската програма (LFTASS), но Французите се повлекле во 2000 година [1] и сега користат дериват на британскиот Сонар 2087. Баерн добил прототип на ТАСС 6-3 хидролокатор.

Бродови[уреди | уреди извор]

Сите бродови од класата се именувани по германски сојузни држави.

Број на знаменце Име Повикувачки знам Поставен Бродоградилиште Пробан Пуштен
F215 Бранденбург DRAH 11 февруари 1992 Блом и Фос 28 август 1992 14 октомври 1994
F216 Шлезвиг-Холштајн DRAI 1 јули 1993 Ховалдсверке 8 јуни 1994 24 ноември 1995
F217 Баерн DRAJ 16 декември 1993 Нордзеверке 30 јуни 1994 15 јуни 1996
F218 Мекленбург-Форпомерн DRAK 23 ноември 1993 Бремер Фулкан 23 февруари 1995 6 декември 1996

Инцидентот на каналот Кил[уреди | уреди извор]

Утрото во средата на 9 декември 2015 година, Мекленбург-Форпомерн го транзитирал каналот Кил кога била вмешана во судир со контејнерот Нордик Бремен, предизвикувајќи оштетување на обете. [2]

Слики[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]