Бракот на Марија Браун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бракот на Марија Браун — игран филм на Рајнер Вернер Фасбиндер од 1979 година. Хана Шигула го игра главниот лик на Марија, чијшто брак со Херман останува нереализиран од неговата воена служба во текот на Втората светска војна и подоцнежното заробеништво. Марија се организира во поствоените услови, станува љубовница на еден индустријалец и се стекнува со богатство, но и покрај тоа таа сепак е одадена на нејзината љубов со Херман. На крајот, оваа љубов не успеала.

Фасбиндер ја користи оваа мелодраматична приказна, за да фрли далечен-песимистички поглед на непосредниот повоен период во Германија. Марија Браун често се смета за олицетворение на економското чудо, чија цена е потиснување на чувствата на сметка на богатството. Филмот бил едно од најуспешните меѓународни дела на Фасбиндер и ја оформува сликата на Новиот германски филм во странство; во исто време се зацврстува угледот на Шигула како идеална актерка на Фасбиндер. Бракот на Марија Браун е увертира на т.н. BRD-трилогија на Фасбиндер, која продолжила со филмовите Лола (1981) и Копнежот на Вероника Фос (1982). Тие исто така се сметаат за одраз на повоениот период во Германија од конкретно женска гледна точка.

Дејство[уреди | уреди извор]

1943: За време на воздушниот напад Марија се мажи со војникот Херман Браун; матичната служба е уништена од експлозија на воздушна бомба. Херман мора веднаш да се врати на фронтот, со што Марија останува сама. По завршувањето на војната, ја зема судбината во свои раце. Веста дека Херман загинал, ја принудува Марија, која живее со својата мајка и дедо, да работи како шанкерка, за да го издржува семејството. Таа започнува врска со Бил, афро-американски војник, кој се грижи за неа и ја снабдува со посакуваните производи, како што се хулахопки и цигари.

Литература[уреди | уреди извор]

Сценарио[уреди | уреди извор]

  • Peter Märthesheimer/Pea Fröhlich/Michael Töteberg (Hrsg.): Die Ehe der Maria Braun. Ein Drehbuch für Rainer Werner Fassbinder. Belleville Verlag, München 1997. ISBN 3-923646-58-5.