Бразилиска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразилиска катедрала
Metropolitan Cathedral of Our Lady of Aparecida
Catedral Metropolitana Nossa Senhora Aparecida
Catedral1 Rodrigo Marfan.jpg
Влезот во катедралата со статуите на четворицата Евангелисти
Основни податоци
МестоБразилија, Бразил
Координати15°47′54″S 47°52′32″W / 15.79833° S; 47.87556° W / -15.79833; -47.87556 (Cathedral of Brasília)Координати: 15°47′54″S 47°52′32″W / 15.79833° S; 47.87556° W / -15.79833; -47.87556 (Cathedral of Brasília)
ПрипадностРимокатоличка
ЕпархијаАрхитектура на Бразилија
Духовно-организациски статусКатедрала
Архитектонски опис
Архитект(и)Оскар Нимаер
Архитектонски типЦрква
Архитектонски стилМодернизам
Поставен темел12 септември, 1958
Завршен31 мај, 1970
Сместивост4000

Бразилиска катедрала (португалски: Catedral Metropolitana de Brasília, "Metropolitan Cathedral of Brasília") е римокатоличка катедрала во Бразилија, Бразил, денес е седиште на Архиепископијата во Бразилија. проектирана е од бразилскиот архитект Оскар Нимаер. Катедралата е хиперболоидна конструкција изградена од 16 бетонски столбови, со тежина од по 90 тони. изградена е од 1958 до 1970 година[1].

Опис[уреди | уреди извор]

Катедралата е запишана на списокот на УНЕСКО како светски културни наследства во 1987 година, заедно со целиот град Бразилија, кој е наведен како „уникатен пример за град создаден ex nihilo во 1956 година, и е место што суштински влијаеше на историјата на урбанизмот.

Катедралата има хиперболичката конструкција, изградена е од армиран бетон, а стаклен покрив создава илузија заотвореност кон небото.

Оскар Нимаер катедралата ја конструирал со спојување на шеснаесет идентични бетонски столба високи 40 м. Секој столб има хиперболичен облик и тежи 90 тони, заедно симболизираат раце, подигнати кон кон небото.

Внатрешниот, просторот е целосно отворен со стакло помеѓу столбовите и со сини витражи што се протегаат хоризонтално низ стаклени прегради, како и „лебдечки“ статуи.

Катедралата има четири ѕвона, подарок од Шпанија во 1968 година. Надвор од катедралата има скулптури на евангелистите, а во внатрешноста скулптури на ангели изработени од вајарот Алфредо Чештијатијо[2].

Стилски карактеристики[уреди | уреди извор]

Оскар Нимаер е еден од најзначајните аритекти на дваесеттиот век. Катедралата во Бразилија е негово врвно дело. Во својот уметнички израз Нимаер реализира дела во бетон, односно во употребата на пренапрегната - натур бетон. Тоа е израз кој ќе биде суштинска визура во модернистичката архитектура со планетрана распространетост. Како еден од главните творци на овој архитектонски израз со смелоста, фантазијата, концизноста, органичноста и синтезата на разновидните материјали, Нимаер го развива до совршенство интернационалниот архитектонски модернистички стил, внесувајќи и одредени асоцијации кои се потпираат на традицијата во градителството не само на Бразил туку воопшто во развојот и традицијата на архитектурата од целиот свет. Неговиот архитектонски израз не само што ќе изврши големо влијание на генерации светски архитекти туку и во голема мера ќе придонесе за новата архитектонска визура во светски рамки[3].

Литература[уреди | уреди извор]

  • Wolf Dorner, Eka Donner: Raumstation Brasília. Erinnerungen an eine Stadt der Zukunft. Pro Business, Berlin 2004, ISBN 3-937343-91-1
  • Oscar Niemeyer, un architecte engagé dans le siècle (dir. Marc-Henri Wajnberg, 2001, 60 minutes)
  • A Vida É Um Sopro ("Life Is a Breath Of Air") (dir. Fabiano Maciel, 2007)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]