Бражданска гробница

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бразданска гробница)
Бражданска гробница
Влезот во гробницата
Карта
Друг називГробница кај Бразда
МестоБразда, Општина Чучер-Сандево
ОбластЦрногорија
Видгробница
Дел одГрадиште
Белешки за наоѓалиштето
Порталarheoparkbrazda.mk

Бражданска гробница[1] (поретко позната и како Гробница кај Бразда) — раноантичка гробница кај скопското село Бразда, Македонија. Гробницата е прогласена за заштитен споменик на културата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Иванова, Олга (2014). Речник на имињата на населените места во Р. Македонија : (Б,Ѓ,Е,Ј,Н,Р,Т,Ќ,У,Ф,Х,Џ,Ш). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. стр. 69. ISBN 978-608-220-026-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]