Бражданска гробница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бражданска гробница
Arheo Park in Brazda (20).JPG
Влезот во гробницата
Друг називГробница кај Бразда
МестоБразда, Општина Чучер-Сандево
ОбластЦрногорија
Видгробница
Дел одГрадиште
Белешки за наоѓалиштето
Порталarheoparkbrazda.mk

Бражданска[1] гробница (поретко позната и како Гробница кај Бразда) — раноантичка гробница кај скопското село Бразда, Македонија. Гробницата е прогласена за заштитен споменик на културата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Иванова, Олга. Rečnik na iminjata na naselenite mesta vo R. Makedonija (B, Ǵ, E, J, N, R, T, Ḱ, U, F, H, Dž, Š). Skopje. ISBN 9786082200262. OCLC 909857299.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]