Брадикинин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брадикинин
Bradykinin structure.svg
Bradykinin updated.png
Назнаки
58-82-2 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:3165 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL406291 Yes check.svgОк
ChemSpider 388341 Yes check.svgОк
649
Jmol-3D слики Слика
MeSH Bradykinin
PubChem 439201
UNII S8TIM42R2W Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Брадикининот е инифламаторен медијатор. Тој е пептид кој предизвикува дилатација (проширување) на крвните садови, и со тоа предизвикува опаѓање на крвниот притисок. Класа на лекови наречени АКЕ инхибитори, кои се користат за намалување на крвниот притисок, ја зголемуваат концентрацијата на брадикинин (преку инхибиција на неговата деградација) што доведува до дополнително намалување на крвниот притисок.

Историја[уреди | уреди извор]

Брадикининот бил откриен во 1948 година од страна на тројца бразилски физиолози и фармаколози.