Бојстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бојстер
Градски дел во Зехаузен
Црквата во Бојстер
Црквата во Бојстер
Бојстер во рамките на Германија
Бојстер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Зехаузен
Основни податоци
Површина 27 км2
Надм. височина 18 м
Население 510  (31 декември 2006)
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039397
Портал www.vgem-seehausen.de
Местоположба на градски дел Бојстер во рамките на Зехаузен
Карта
Координати 52°55′N 11°46′E / 52.917° СГШ; 11.767° ИГД / 52.917; 11.767Координати: 52°55′N 11°46′E / 52.917° СГШ; 11.767° ИГД / 52.917; 11.767

Бојстер — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зехаузен.