Бојна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојна
Градски дел во Мерзебург
Бојна is located in Германија
Бојна
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Мерзебург
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 104 м
Население 1.009  (31 декември 2006)
 - Густина 168 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06217
Повик. бр. 03461
Координати 51°19′0″N 11°56′59″E / 51.31667° СГШ; 11.94972° ИГД / 51.31667; 11.94972Координати: 51°19′0″N 11°56′59″E / 51.31667° СГШ; 11.94972° ИГД / 51.31667; 11.94972

Бојна е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Мерзебург.