Прејди на содржината

Бојата на парите

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Бојата на парите“
Плакатот на филмот
РежисерМартин Скорсезе
Продуцент
Главни улоги
МузикаРоби Робертсон
Студио
ДистрибутерBuena Vista Distribution
Премиера17 октомври 1986 (САД)
Времетраење120 минути
Земја САД
Јазик
Буџет14,5 милиони долари
Бруто заработка52,3 милиони долари

Бојата на парите (англиски: The Color Of Money) — американски филм од 1986 г. во режија на Мартин Скорсезе. Филмот е адаптација на истоимениот роман на Волтер Тевис. Името содржи навестување дека бојата на платното на билјардската маса е иста како онаа на американските долари. Оскар за најдобар глумец добил Пол Њуман.[1][2]

Содржина

[уреди | уреди извор]

Познатиот билјардски мајстор Еди Фелсон, наречен „Брзиот“, одамна не игра, но е зафатен со мирен и исплатлив бизнис со препродажба на алкохол. Откако во еден бар, тој се среќава со младиот надарен играч Винсент и презема покровителство над него. Еди решил да се потсети на својата младост и да го научи младичот да заработува големи пари на маса со зелено платно. „Освоените пари се двојно послатки од заработените пари“, вели Еди. Ги придружува на турнејата девојката на Винсент, Кармен, која ја игра својата улога во еден вид на игра за да ги возбудува шутраците што ја гледаат играта. Меѓутоа, ако мудриот ветеран игра за пари, тогаш новодојдениот игра за победа. Винсент не може да ги управува своите емоции. Еди не успева да го убеди Винсент дека понекогаш треба да изгубиш и да ја скриеш својата вистинска вештина, и да го намамиш непријателот за да заработиш повеќе. Конечно, Еди го губи трпението и решава да ги остави Винсент и Кармен, жалејќи се што не можел да му ја пренесе својата вештина. Во меѓувреме, тој самиот чувствува дека не се изразил целосно како играч во своето време.

Иако годините не се исти и видот му слабее, тој повторно го зема знакот во свои раце и почнува сам да вежба и да игра. Поминува некое време. Откако ќе помине низ низа помали турнири, Еди Фелсон влегува во националното првенство во билјард, кое се одржува во Атлантик Сити. Во четвртфиналето, неговиот турнирски пат се вкрстува со Винсент. Поранешниот младинец сериозно се променил, созреал и пред средбата му се заблагодарува на својот учител и тврди дека тој самиот може да го научи нешто Еди. Во текот на најтврдоглавиот дуел, Еди извлекува победа и оди во хотелот да се подготви за полуфиналето. Одеднаш, вечерта, Винсент се појавува во неговата соба и му носи голема сума пари. Винсент тврди дека му подлегнал на Еди за да го добие паричниот облог на него на подземна наградна игра и е подготвен да го подели својот дел од 8.000 долари со Еди. Еди е толку разочаран што се повлекува од турнирот следниот ден. По излегувањето од шампионската сала, Еди се среќава со Винсент и го кани да игра вистински, за овие осум илјади. Винсент неволно се согласува и играчите ја започнуваат играта...

Глумец Улога
Пол Њуман Еди „Брзиот“ Фелсон
Том Круз Винсент Лорија
Мери Елизабет Мастрантонио Кармен
Хелен Шејвер Џанел
Џон Туртуро Џулијан
Бил Кобс Орвис
Форест Витакер Ејмос
  1. Pelan, Tim (October 16, 2020). „Play for Play: How The Color of Money's 'One For Them' Assignment Reignited Martin Scorsese's Hunger for the Work“. Cinephilia & Beyond. Посетено на 9 September 2021.
  2. Ebert, Roger. „The Color of Money movie review (1986) | Roger Ebert“. https://www.rogerebert.com/ (англиски). Посетено на 2023-07-02. Надворешна врска во |work= (help)