Прејди на содржината

Бојан Остојиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бојан Остојиќ (12 февруари 1984) е српски професионален фудбалер кој игра како дефанзивец за Партизан.

Кариера[уреди | уреди извор]

Како млад[уреди | уреди извор]

Остојиќ започнал во неговиот роден клуб Севојно,[1] го имал своето деби за сениорите во 2002 година. Тој потоа бил префрлен во Слобода Ужице на едносезонска позајмица, пред трајно да им се приклучи во 2006 година. По уште две сезони во Беглук, Остојиќ се преселил во Раднички Крагуевац во јули 2008 година.[2] Помина една сезона во Чика Дача, пред да се врати во Слобода.[3]

Во летото 2010 година, Остојиќ се приклучил на БАСК, веднаш помагајќи им да ја освојат српската прва лига. Сепак, тие се повлекле од српската Суперлига, отстапувајќи го своето место на Нови Пазар. Исто така, на ист начин биле трансферирани и бројни играчи, меѓу кои и Остојиќ.[4] Тој го направил своето деби во највисоката лига на српскиот фудбал на 13 август 2011 година, играјќи цели 90 минути во поразот со 5-0 на гости против Партизан. Во сезоната 2012–13, Остојиќ бил редовен член на Вождовац, настапувајќи на сите 34 натпревари во лигата на неговиот тим и постигнувајќи три гола во сезоната.

Чукарички[уреди | уреди извор]

Во летото 2013 година, Остојиќ потпишал со новајлијата од Суперлигата Чукарички. Тој ги поминал следните три сезони во клубот, забележувајќи 92 настапи и постигнувајќи четири гола во сите натпреварувања, притоа помагајќи им да го освојат Купот на Србија во 2015 година.[5] Во сезоната 2015-16, Остојиќ бил именуван во тимот на сезоната во лигата, заедно со неговите двајца соиграчи.[6]

Партизан[уреди | уреди извор]

Сезона 2016-17[уреди | уреди извор]

На 1 јули 2016 година, Остојиќ потпишал една плус една година договор со Партизан.[7] Тој го направил своето натпреварувачко деби за клубот на 31 јули, играјќи цели 90 минути во поразот со 1–2 на гости во лигата од Напредак Крушевац.[8] На 15 октомври, Остојиќ го постигнал својот прв гол за Партизан во победата од 3–0 на гости во лигата против неговиот поранешен клуб Вождовац.[9] Последователно, тој воспоставил застрашувачко партнерство во централната одбрана со Никола Миленковиќ, помагајќи му на Партизан да го освои двојниот натпревар.[10] Поради неговите постојани настапил во текот на целата сезона, Остојиќ втора година по ред бил именуван во најдобрите единаесет во лигата .[11]

Сезона 2017-18[уреди | уреди извор]

Во јуни 2017 година, Остојиќ го продолжил договорот со Партизан на уште две години.[12] Тој ја отвори сезоната со удар со глава од корнер на Петар Ѓуричковиќ во 89. минута за да му донесе победа на неговиот тим од 1-0 над Војводина на 13 август.[13] За време на лигашкиот натпревар против Рад на 7 март 2018 година, Остојиќ доживеал повреда на лигаментите поради која го пропуштил остатокот од сезоната.[14]

Сезона 2018-19[уреди | уреди извор]

Во јуни 2018 година, Остојиќ, наводно, преговарал со некои кипарски и турски клубови,[15] но трансферот никогаш не се реализирал. На крајот останал во Партизан,[16] успевајќи да се појави на само еден натпревар од Купот на Србија во текот на првата половина од сезоната. По назначувањето на Саво Милошевиќ за менаџер, Остојиќ почна да добива поголема минутажа. Тој го постигнал единствениот гол во финалето на Купот на Србија 2019 против Црвена ѕвезда од Белград за да му помогне на Партизан да го освои трофејот четврти пат последователно.[17]

Сезона 2019-20[уреди | уреди извор]

Во јуни 2019 година, Остојиќ ја одбил понудата на Војводина и го продолжил договорот со Партизан на уште една година.[18] Тој забележал 37 настапи во сите натпреварувања во текот на сезоната 2019-2020, постигнувајќи гол во победата од 6-2 на домашната лига над Јавор Ивањица.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

БАСК
 • Српска прва лига : 2010–11
Чукарички
 • Куп на Србија : 2014–15
Партизан

Индивидуално[уреди | уреди извор]

 • Тим на сезоната во српската Суперлига : 2015–16,[6] 2016–17 [11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Bojan Ostojić“ (српски). fkradnicki.com. 15 February 2009. Архивирано од изворникот на 8 August 2016. Посетено на 2 July 2016.
 2. „Danas predstavljena pojačanja“ (српски). fkradnicki.com. 4 July 2008. Архивирано од изворникот на 8 August 2016. Посетено на 2 July 2016.
 3. „Povratak kapitena na Čika Daču“ (српски). fkradnicki.com. 2 August 2009. Архивирано од изворникот на 8 August 2016. Посетено на 2 July 2016.
 4. „BASK i zvanično odustao, renoviranje u Novom Pazaru“ (српски). blic.rs. 7 July 2011. Посетено на 9 August 2017.
 5. „Čukarički make history with Serbian Cup success“. uefa.com. 20 May 2015. Посетено на 9 August 2017.
 6. 6,0 6,1 „Pavlović, Ostojić i Stojković u timu sezone“ (српски). fkcukaricki.rs. 17 May 2016. Архивирано од изворникот на 2019-05-23. Посетено на 2 July 2016.
 7. „Bojan Ostojić novo pojačanje Partizana“ (српски). partizan.rs. 3 July 2016. Архивирано од изворникот на 9 September 2020. Посетено на 1 September 2016.
 8. „NOVI UDARAC Šamar Napretka Partizanu, crno-beli jedva dali gol posle 388 minuta! /VIDEO/“ (српски). blic.rs. 31 July 2016. Посетено на 16 December 2016.
 9. „SEDMA U NIZU Partizanovi Brazilci ukrotili "zmajeve" na "krovu"! /VIDEO/“ (српски). blic.rs. 15 October 2016. Посетено на 16 December 2016.
 10. „Milenković doneo duplu krunu Partizanu!“ (српски). b92.net. 27 May 2017. Посетено на 5 June 2017.
 11. 11,0 11,1 „SLS: Đurđević igrač sezone, Nikolić najbolji trener!“ (српски). rtvbn.com. 30 May 2017. Посетено на 5 June 2017.
 12. „Partizan od danas na Zlatiboru“ (српски). partizan.rs. 14 June 2017. Посетено на 9 August 2017.
 13. „Ostojić probio zid, Partizan u finišu do tri boda!“ (српски). b92.net. 13 August 2017. Посетено на 15 October 2017.
 14. „Ostojić teže povređen, stradali ligamenti kolena“ (српски). novosti.rs. 7 March 2018. Посетено на 23 May 2019.
 15. „Bojan Ostojić ima dve ponude“ (српски). mozzartsport.com. 27 June 2018. Посетено на 23 May 2019.
 16. „Bojan Ostojić je i dalje igrač Partizana“ (српски). mondo.rs. 1 July 2018. Посетено на 23 May 2019.
 17. „Partizanov heroj: Nisam znao gde se nalazim VIDEO“ (српски). b92.net. 23 May 2019. Посетено на 23 May 2019.
 18. „Ostojić još godinu dana u Partizanu“ (српски). rts.rs. 27 June 2019. Посетено на 3 August 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]