Бојаиева награда

Од Википедија — слободната енциклопедија

Меѓународна награда за математика „Јанош Бојаи“ (унгарски: Bolyai János nemzetközi matematikai díj) или Бојаиева награда (Bolyai-díj) — меѓународна награда за математичари која на Унгарската академија на науките. Се доделува на секои пет години[1] на математичари кои издале своја монографија во која се опишуваат нивните исклучителни придонеси за математиката во текот на изминатата деценија.

Наградата е наречена во чест на истакнатиот унгарски математичар Јанош Бојаи (1802-1860).

Добитници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Szénássy B.: Adalékok a Bolyai-díj történetéhez, Természet Világa, 124 (1993), 7, 291–294.
  2. „Laudation of Shelah on the occasion of winning the Bolyai Prize“ (PDF). (унгарски)
  3. „Hungarian Academy of Sciences presents the János Bolyai International Mathematical Prize“. Архивирано од изворникот на 18 јули 2011. Посетено на 1 април 2010.
  4. Bolyai Prize goes to Barry Simon Архивирано на 22 декември 2015 г. посет. 12 април 2015 г
  5. Hungarian Academy of Sciences (3 мај 2021). „Terence Tao is the 2020 winner of the János Bolyai International Mathematical Prize (in Hungarian)“. Посетено на 8 август 2021.