Прејди на содржината

Бошњачко Село

Координати: 41°28′29″N 22°49′17″E / 41.47472° СГШ; 22.82139° ИГД / 41.47472; 22.82139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошњачко Село
Бошњачко Село во рамките на Македонија
Бошњачко Село
Местоположба на Бошњачко Село во Македонија
Бошњачко Село на карта

Карта

Координати 41°28′29″N 22°49′17″E / 41.47472° СГШ; 22.82139° ИГД / 41.47472; 22.82139
Регион  Југоисточен
Општина  Босилово
Област Огражден
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО

Бошњачко Село — историско село на територијата на Општина Босилово, Струмичко, денес во атарот на Штука.[2]

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на јужните падини на Огражден, северно над селата Штула и Иловица.[2]

Историја

[уреди | уреди извор]

Селото е основано од отоманската држава во 1878 г. за Бошњаци побегнати од Босна кога со тој крај завладеала Австроунгарија. Жителите е занимавале претежно со сточарство и малку земјоделство. Огледувале овци и друга стока, а особено било развиено одгледувањето на коњи. Кога се населиле говореле само српски, а подоцна мажите научиле и турски. Дојденците не се снашле, жалејќи се на доделените пасишта, обработливи површини и шуми. Со повлекувањето на турската војска за време на Првата балканска војна во 1912 г. целото население се преселило во Турција. Атарот на селото е припоен кон атарот на Штука.[2]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 Трифуноски, Јован Ф (1976). „Расељена села у Струмичкој котлини“. Гласник српског географског друштва (српски). LVI (2): 72.