Прејди на содржината

Бошко Обрадовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бошко Обрадовиќ (роден на 23 август 1976 година) е српски политичар кој е основач и водач на десничарската политичка партија Двери. Тој беше кандидат на партијата за претседателските избори во 2017 година.

Обрадовиќ е роден на 23 август 1976 година во Враниќи, Чачак, СФР Југославија. [1] Студирал филологија на Универзитетот во Белград, каде што дипломирал во 2002 година откако ја напишал својата теза со наслов Милош Црњански и новиот национализам“ . [1] Во 1999 година, тој и некои од неговите соученици започнаа сопствена публикација, Двери Српске („Српски порти “ на српски). [2] Издавачката група се претвори во Српски сабор Двери („ Српското собрание на портите “ на српски) во 2003 година, по што на крајот стана политичка партија Двери во 2011 година. [2]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Првите избори на кои Обрадовиќ се кандидираше за повисока функција беа српските парламентарни избори во 2012 година, каде што неговата партија освои 4,34% од вкупните гласови на национално ниво. [3] Обрадовиќ стана лидер на Двери на 25 јуни 2015 година. На српските парламентарни избори во 2016 година, Обрадовиќ се согласи Двери да се кандидира во коалиција со Демократската партија на Србија, која исто така се кандидираше на евроскептична платформа. Коалицијата Двери-ДСС доби 5% од националните гласови и така Двери за првпат влезе во српскиот парламент. [4]

Претседателска кампања 2017 година[уреди | уреди извор]

Во септември 2016 година, Двери објави дека Обрадовиќ ќе биде нивниот кандидат за претседателските избори во Србија во 2017 година. [5] Обрадовиќ официјално ја започна својата копнена кампања во Чачак на 13 јануари 2017 година. [6]

На 3 март 2017 година, Федерика Могерини го посети српскиот парламент како претставник на Европската унија за да разговара за пристапувањето на Србија во Европската унија. За време на нејзиниот говор, Обрадовиќ и неговите сопартијци тивко држаа табли на кои пишуваше „Србија не му верува на Брисел “, напишани и на англиски и на српски. [7] Ова беше во целосна спротивност со Воислав Шешељ и пратениците од Српската радикална партија, кои скандираа во знак на протест во текот на целиот говор на Могерини. [7] По говорот, Обрадовиќ посочи дека мисли дека скандирањето било тајно договорено однапред како политички трик меѓу Шешељ и премиерот Вучиќ. [8]

На 28 март 2017 година, Обрадовиќ присуствуваше на протестот за пензиите, откако беше поканет од пензионерите поради нивните државно мандатно намалувања на пензиите. [9] На протестот присуствуваше и еден од противниците на Обрадовиќ во претседателската трка, Вук Јеремиќ. [9] Следниот ден, тој отпатува за Германија, каде што беше поканет да го посети парламентот на Баден-Виртемберг од Јерг Меутен од политичката партија Алтернатива за Германија . [10] За возврат, Обрадовиќ го покани Меутен да ја посети Србија како гостин на Двери. [10]

Обрадовиќ се пласираше на шестото место од единаесетте кандидати на претседателските избори, со 2,29 отсто од националните гласови. [11] По изборите изјави дека е незадоволен од резултатите, а поради нерегуларности треба да се одржат повторно избори.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Обрадовиќ е во брак со Јулија Обреновиќ од август 2016 година и има три деца од првиот брак со Весна Обрадовиќ. [12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Biografija.org. „Boško Obradović“. Посетено на April 3, 2017.
 2. 2,0 2,1 Istinomer. „BOŠKO OBRADOVIĆ“ (Serbian). Посетено на April 3, 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. B92 (May 8, 2012). Dveri: Izbori nisu bili regularni. Посетено на February 19, 2017.
 4. „Izbori: RIK potvrdio da su Dveri-DSS prešli cenzus“. 021.rs. May 5, 2016. Посетено на February 19, 2017.
 5. [1] B92: Dveri: Boško Obradović kandidat za predsednika Srbije (in Serbian). 3 September 2016. Retrieved April 3, 2017.
 6. B92 (January 13, 2017). Obradović: Počinjem ovde, iz svog rodnog grada... (Serbian). Посетено на April 3, 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. 7,0 7,1 Lana Gedošević (March 3, 2017). „Blic: HAOS U PARLAMENTU Mogerini u Beogradu, Šešelj i radikali vikali: "Srbija, Rusija, ne treba nam Unija!" (Serbian). Посетено на April 3, 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. Нова српска политичка мисао (New Serbian Political Thought) (March 3, 2017). „Војислав Шешељ: Бошко Обрадовић је идиот, Вучић нам је ближи од остале опозиције“ (Serbian). Посетено на April 3, 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. 9,0 9,1 Nedeljnik (March 28, 2017). „Protest zbog smanjenja penzija: Jeremić i Obradović uz penzionere“ (Serbian). Архивирано од изворникот на 2017-12-23. Посетено на April 3, 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. 10,0 10,1 Tanjug (March 29, 2017). Obradović: Štitiću i zastupati prava penzionera (Serbian). Посетено на April 3, 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. [2] Blic: RIK prebrojao 98,79 glasova: Vučiću 55,07 odsto, Jankoviću 16,36 (in Serbian). April 6, 2017. Accessed April 13, 2017.
 12. „Boško Obradović (Romeo) se oženio drugi put: Evo kako izgleda njegova Julija!“. espreso.rs (Serbian). 11 August 2016. Посетено на 26 February 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)