Бочен брод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обележени се бочните кораби

Бочен брод, страничен брод, бочен кораб или страничен кораб – еден од деловите на повеќекорабна црква, кој е одреден за учесниците на богослужбени обреди. Од главниот брод бочните бродови се одделени со ред столбови односно аркади.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Aisle“. Language of the Food Industry: Glossary of Supermarket Terms. Food Marketing Institute. Архивирано од изворникот на 18 декември 2004. Посетено на 5 јануари 2005.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)