Боцешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Боцешти)
Прејди на: содржини, барај
Боцешт
Општина
Држава  Романија
Округ Арџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно 1.345
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Боцешт (романски: Boţeşti) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 1.345 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]