Болцано

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Боцен)
Прејди на: содржини, барај
Болцано
општина
Città di Bolzano
Stadt(gemeinde) Bozen
Панорама на Болцано
Панорама на Болцано
Грб на Болцано
Грб
Земја Италија
Регион Трентино-Јужен Тирол
Покраина Јужен Тирол (BZ)
Управа
 • Градоначалник Луиџи Спањоли (PD)
Површина
 • Вкупна 52,34 км2
Надм. вис. 262 м
Население (декември 2010)
 • Вкупно 104.011
 • Густина 19.872.181.887.658/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 39100
Повик. бр. 0471
Мреж. место Матична страница

Болцано или Боцен (италијански: Bolzano; германски: Bozen; ладино: Balsan или Bulsan; латински: Bauzanum) — главен град на покраината Јужен Тирол во северниот дел на Италија. Таа е една од само пет општини со мнозинство италијанско население во Јужен Тирол.

Во Болцано се наоѓа Слободниот универзитет Боцен-Болцано, каде наставата се одржува на англиски, германски и италијански јазик. Градот е исто така дом на Високата команда на Алпини на италијанската армија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Википатување има туристички водич за Болцано/Боцен.