Бохуслав Еберман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бохуслав Еберман
Медали
Машки хокеј на мраз
Натпреварувач за Чешка Чехословачка
Олимписки игри
Сребрен медал – второ место Инсбрук 1976 Екипа

Бохуслав Еберман (роден на 19 септември 1948 година) - поранешен професионален хокеар на мраз кој играл во чехословачката Екстралига. Играл за Шкода П’лзењ. Тој бил член на чехословачкиот соства во Купот на Канада 1976 и бил освојувач на сребрен медал на Зимските олимписки игри 1976.[1] Роден е во Вохов, Чехословачка. Тој, исто така, играл на Зимските олимписки игри 1980 и бил капитен на чехословачката екипа која завршила на петтото место од дванаесет екипи. На турнирот постигнал три гола и имал едно додавање.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Бохуслав Еберман“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2016-12-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]