Бохумин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бохумин
Град
Масариковиот плоштад и зградата на општината во Нов Бохумин
Масариковиот плоштад и зградата на општината во Нов Бохумин
Знаме на БохуминГрб на Бохумин
Држава Чешка
РегионМоравскошлески
ОкругКарвина
Првпат споменат1256
Town parts
Управа
 • ГрадоначалникПетр Виха (ЧССД)
Површина
 • Вкупна31,02 км2 (1,198 ми2)
Надм. вис.&10000000000000198000000198 м
Население (2020-01-01[1])
 • Вкупно20.518
 • Густина6,6/км2 (17/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број711 00, 735 31, 735 51, 735 52, 735 81
Мреж. местоmesto-bohumin.cz

Бохум (чешки: Bohumín; германски: Oderberg, полски: Bogumin) - град во Чешката Република кој е во склоп на историската област Шлеска. Градот припаѓа на административната единица на Моравско-шлескиот регион.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population of Municipalities – 1 January 2020“. Czech Statistical Office. 2020-04-30.