Ботунски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ботунски манастир
Поглед на новоизградената манастирска црква, заедно со конаците
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Богородица“ - Ботун
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наПресвета Богородица
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Св. Богородица“
Личности
Место
Местос. Ботун, Општина Дебрца Македонија Македонија
Координати41°17′08″N 20°46′47″E / 41.28556° СГШ; 20.77972° ИГД / 41.28556; 20.77972Координати: 41°17′08″N 20°46′47″E / 41.28556° СГШ; 20.77972° ИГД / 41.28556; 20.77972
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Белчишка парохија)

Ботунски манастир — новоизграден манастир во близина на селото Ботун, во областа Дебрца.

Покрај овој манастир ќе поминува новиот автопат Кичево-Охрид, со што неговиот пристап е отежнат поради изведбата на градежни работи.

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Во рамките на манастирот се наоѓаат манастирската црква „Св. Богородица“ и конаците, околу кои се наоѓа убаво уреден двор со летниковец.

Црква „Св. Богородица“[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Богородица“ е главната манастирска црква во целиот комплекс, по која е и наречен целиот манастир. Црквата започнала да се гради во 1991 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Помошни објекти
Манастирската црква

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]