Ботна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ботна
Местоположба
ДржаваМолдавија
Физички особености
Извор 
 • местоКодри
Устие 
 • место
Днестар
 • координати
46°46′37″ N; 29°33′38″ E / 46.77696° СГШ; 29.56051° ИГД / 46.77696; 29.56051Координати: 46°46′37″ N; 29°33′38″ E / 46.77696° СГШ; 29.56051° ИГД / 46.77696; 29.56051
Должина152 км
Големина на сливот1,540 км2
Проток 
 • просечен1.1 м3
Особености на сливот
ТечениеДнестарДнестарски ЕстуарЦрно Море

Ботнарека во Молдавија, десна притока на Днестар. Со должина од 152 километри, Ботна е шестата најдолга река во Молдавија. Реката Ботна минува низ некои краеви во средиштето на Република Молдавија. Ботна извира на југоисточна падина на косината падина во буково-габерова шума. Минува низ села како што се Улму, Васиени, Русештии Ној и други. Просечниот наклон на реката е 1,5 степени. Од изворот до селото Салкута течението на реката е насочено кон југоисток, потоа се упатува кон североисток. Долината на реката е симетрична кон Бардар, постои десна асиметрија. Ширината на ливадата варира помеѓу 0,5 и 1,0 км во горниот тек до 2,0-2,5 км во долниот тек. Во минатото, во долината на селото Костешти, реката прави меандри. Последователно, коритото било насочено и продлабочено.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Characteristics of principal water courses in the Republic of Moldova“. Архивирано од изворникот на 12 мај 2018. Посетено на 9 јули 2022.