Ботмерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ботмерсдорф
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Грб на Ботмерсдорф
Ботмерсдорф се наоѓа во Германија
Ботмерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 88 м
Население 728  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39164
Повик. бр. 039209
Местоположбата на градски дел Ботмерсдорф во рамките на Ванцлебен-Берде
Карта
Координати 52°01′59.88″ СГШ 11°25′59.88″ ИГД / 

Ботмерсдорф (германски: Bottmersdorf) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ванцлебен-Берде.