Ботаничка експедиција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ботаничката експедиција е научно патување или патување со цел да се испита флората на одреден регион. Експедицијата може да биде специјално дизајнирана за истражување на флората, или тоа би можело да биде дел од проучувањето на природната историја на регионот. Природникот или ботаничарот беше обвинет за цртање и опишување на флората, собирање примероци од непознати растенија во преса на растенија и идентификување на потенцијалните економски значајни растенија. За ботанички експедиции финансирани од владите, растенијата често беа собрани од страна на лицето во полето, но опишани и именувани од страна на научници спонзорирани од владата на ботанички градини и универзитети. На пример, многу од видовите собрани на експедицијата Луис и Кларк беа опишани и именувани од Фредерик Траугот Пурш.[1]

Navodi[уреди | уреди извор]

  1. „Frederick Traugott Pursh (1774-1820)“. Plantsystematics.org. конс. 2013-08-29.