Ботаничка градина на Бугарската академија на науките

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ботаничка градина на БАН
BASBotanicalGarden.jpg
Видботаничка градина
МестоБугарија
Површина194 хектари
Создаден1882 (1882)
Отворенда

Ботаничката градинана на Бугарската академија на науките — ботаничка градина која се наоѓа во Софија, Бугарија, на Софиската обиколница помеѓу населбите Драгалевци и Бојана.

Таа била основана во 1882 година како Кнежевска Ботаничка градина на периферијата на главниот град. На истото место денес е и Кнежевскиот парк, каде што се наоѓа Споменикот на Советската Армија[1].

Во 1947 година била предадена на Институтот за ботаника и подоцна била трансформирана во посебна единица на Бугарската академија на науките[2]..

Градината била преместена на сегашната локација во 1980-тите.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]