Босоногост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Young girl walking barefoot, leaving footprints on pavement.
Barefoot Sole

Бос (исто босоног) е состојбата кога не се носат никакви обувки. Додека од функционални, модни и социјални причини генерално се носат обувки, истоте со развитокот на човекот станале посебна човечка карактеристиа и се одележје на многу човечки заедници. Се користат особено за надворешна употреба, а не исклучително во приватна смисла. Многу луѓе не носат обувки дома, па некои очекуваат и гостите посетителите да го направат истото.

Многу луѓе на носењето обувки гледаат како на знак за цивилизираност, а да бидеш бос се смета за сиромаштија. Сепак и кога сиромаштијата не е причина за тоа, некои луѓе претпочитаат да бидат боси во одредени ситуации.

Со одењето боси, постојат одредени опасности по здравјето како и придобивки. Обувките овозможуваат заштита од посекотини, лупења на кожата , модринки и предметите кои се наоѓаат на земјата, како и од замрзнувања и паразити како што е анкилостомата. Сепак, некои чевли можат да ја ограничат еластичноста и подвижноста па може да доведе и до поголема повреда на стапалото како рамни табани или свиткување на прстите навнатре. Одењето боси резултира со природно одење овозможувајќи поживо движење на стапалото и отстранувајќи го ударот на тврдата потпетица и се јавува помала сила на судрување на стапалото со долниот дел на ногата.

Многу продавници, ресторани и други јавни собиралишта цо САД имаат правилници за облекување според кои не смеете на бидете боси. Додека сопствениците на приватните бизниси имаат слобода да си постават свои политики, многу од нив цитираат непостоечки здравствени правилници кои обично се барања кои се однесуваат на вработените а не на муштериите. Многу луѓе сметаат дека е нелегално да се управува бос со моторно возило, иако во САД, Канада, Обединетото Кралство и други места кои се против не постојат пишани правила за истото.

Постојат многу спортови каде луѓето играат боси, вклучувајќи го трчањето, скијањето на вода, одбојка на плажа, гимнастика и боречки вештини. Во современиот јазик, личноста која претпочита да не носи чевли во јавност, се нарекува босоног. Терминот може да се користи за да се опише некој кој учествува во одредени спортови како скијањето без обувки или трчањето.[1][2]

Историски и религиозен аспект[уреди | уреди извор]

Ancient Olympic discus thrower

Многу луѓе во античкото време како Египќаните , Хиндите и Грците имале многу мала потреба од обувки па поголемиот дел од врмето биле боси .Египќаните и Хиндите извлекувале некаква корист од орнаменталните обувки , како сандалите без ѓон познати како "Клеопатра" кои не овозможувале никаква практична заштита за стапалата.Античките грци на обувките гледале хедонистички , неестетски и не потребни.Чевлите првично се носеле во театарот како знак на издигната класа ,ни многу преточитале да одат боси.[3] Атлетичарите во Античките Олимписки игри учествувале боси и голи.[4] Дури и боговите и хероите првично биле опишувани боси , како и воините со оклопи кои се бореле боси , па така Александар Велики ја освоил огромната имеприја со босонога војска .

Римјаните кои речиси ги освоиле Грците и прифатиле голем дел од нивната култура , не го прифатиле грчкото гледиште за обувките и облеката.Римјанската облека била гледана како знак за моќност, а обувките биле потреба за живот во цивилизираниот свет , иако робовите и сиромашните често биле боси.[3] Постојат многу мислења за носењето чевли и во Библијата.За време на венчавките од тој период, таткото му давал на својот зет пар чевли за да го симболизира предавањето на авторитетот.[5]

За време на Средниот Век , и мажите и жените носеле модели кои обично се сметаат за претходници на модерните чевли со висока потпетица,[6] додека сиромашните и ниските калси во Европа како и робовите во Новиот Свет , оделе боси.[3] Во XV –иот век "Chopines" биле создадени во Турција и биле високи од 17.78 до 20.32 сантиметри.Овие чевли станале популарни во Венеција и низ цела Европа како симбол за статусот откривајќи го богатството и позицијата во општеството.За време на XVI век богатите започнале да носат чевли со висока потпетица за да ги направат да изгледаат повисоки или поголеми од животот како Catherine de Medici или Mary I of England.До 1580 година ги носеле дури и мажите и авторитетните и богати личности , често им се обраќале со терминот "Well-heeled".[6]

Фразата боса и бремена се користела за да се опише традиционалната улога на жената како домаќинка а следствено на тоа и недостакото на можноста да се социјализира и да има кариера надвор од нејзиниот дом.[7] Прво се користела во раниот XX век , веројатно до страна ан докторот Arthur.E.Hertzler .Тој ја промовирал следнава хипотеза :[8]), promoting a hypothesis that:[9]

Еднствениот начин да ја задржите жената среќна е да се погрижите да биде боса и бремена.
Босоного девојче во Udaipur, Индија

Боси нозе исто така означува невиност или детство , и ова може да биде една од причините зошто хипиците често оделе боси за време на мултикултурното движење во 60-тите години.[10] Врската помеѓу детството и невиноста како и едноставните радости од животот на село опишани во книгата "The Barefoot Boy" од John Greenleaf Whittier објавена во 1855 година.[11] Additionally, the book Dancing Barefoot by Star Trek: The Next Generation actor Wil Wheaton features five short stories that chronicle his journey from childhood and youth through to maturity and self-acceptance.[12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Scarpa, R; Dorner, T. (1988). Barefoot water skiing: an illustrated guide to learning and mastering the sport. World Publications, Incorporated. стр. 161. ISBN 978-0-944406-01-4.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 2. Wallack, R.M. (2009). Run for Life: The Anti-Aging, Anti-Injury, Super-Fitness Plan to Keep You Running to 100. Sky Horse Publishing. стр. 34. ISBN 978-1-60239-344-8. Надворешна врска во |publisher= (help)
 3. 3,0 3,1 3,2 Frazine, Richard Keith (1993). The Barefoot Hiker. Ten Speed Press. стр. 98. ISBN 0-89815-525-8.
 4. „Unearthing the First Olympics“. NPR. July 19, 2004. Архивирано од изворникот 2010-07-28. Посетено на July 1, 2010.
 5. „77 Interesting Facts About Weddings“. Random History. Архивирано од изворникот 2010-07-23. Посетено на July 1, 2010. Надворешна врска во |publisher= (help)
 6. 6,0 6,1 „Dangerous Elegance: A History of High-Heeled Shoes“. Random History. Архивирано од изворникот на 2010-07-28. Посетено на July 1, 2010. Надворешна врска во |publisher= (help)
 7. Newman, Ruth I. (December 22, 2002). „Ozarks Women: Ignorant, Barefoot, and Pregnant?“. West River Valley Historical Quarterly. Архивирано од изворникот на 2010-09-13. Посетено на June 29, 2010.
 8. Hashinger, Edward H. (1961). Arthur E. Hertzler: The Kansas Horse-and-Buggy Doctor. University of Kansas Press. PMC 1574475.
 9. Peck, Joseph H. (May 21, 1958). „It's All Right to Keep Her Happy, But, Men, Don't Do Her Chores“. Eugene Register-Guard.
 10. DeMello, Margo (2009). Feet and Footwear: A Cultural Encyclopedia. Macmillan. стр. 30–32. ISBN 978-0-313-35714-5.
 11. Ravitch, Diane (2000). The American reader: words that moved a nation. HarperCollins. стр. 140–143. ISBN 0-06-273733-3.
 12. Wheaton, Wil (2004). Dancing Barefoot. Monolith Press. стр. 120. ISBN 0-596-00674-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]