Босдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Босдорф
Градски дел во Витенберг
Босдорф is located in Германија
Босдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Витенберг
Основни податоци
Површина 25 км2
Надм. височина 147 м
Население 595  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06895
Повик. бр. 034920
Координати 51°58′59″N 12°40′59″E / 51.98306° N; 12.68306° E / 51.98306; 12.68306Координати: 51°58′59″N 12°40′59″E / 51.98306° N; 12.68306° E / 51.98306; 12.68306

Босдорф (германски: Boßdorf) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Витенберг.