Босанско-херцеговска кинематографија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bosnia and Herzegovina film clapperboard.png

(Ова е целосен список на филмови произведени во Босна и Херцеговина. Босна и Херцеговина постоела со векови, а по Втората светска војна 45 години била дел од Југославија.

Бидејќи Босна и Херцеговина била дел од Југославија пред обновената независност во 1992 година, сите филмови од тој регион биле признаени како произведени во Југославија, а не во одделните републики, без оглед каде се продуцирани и без оглед на повеќекратните меѓународни признанија за сценарија, режија и кинематографија на: Златко Топчиќ, Хајрудин Крвавац, Данис Тановиќ, Ахмед Имамовиќ, Ивица Матиќ, Адемир Кеновиќ, Бенџамин Филиповиќ, Јасмин Диздар, Дино Мустафиќ, Срѓан Вулетиќ, Аида Бегиќ, Адис Бакрач.

1990-ти години[уреди | уреди извор]

Наслов Режисер Улоги Жанр Забелешки
1987
Ovo malo duše Адемир Кеновиќ Драмедија
1991
Praznik u Sarajevu Бенџамин Филиповиќ Драмедија
1994
Bosna! Алан Ферари, Бернард-Анри Леви Документарен филм
Mizaldo, крај teatra! Семездин Мехмединовиќ, Бенџамин Филиповиќ Бернард-Анри Леви, Исмет Бајрамовиќ Мокументарец
Magareće godine Ненад Диздаревиќ Драшко Трниниќ, Игор Бјелан Драма/Комедија
MGM Sarajevo: Čovjek, Bog, Monstrum Исмет Арнауталиќ, Мирсад Идризовиќ Документарен филм
1995
Čudo u Bosni Дино Мустафиќ Документарен/Војна Влезен е во Канскиот филмски фестивал, Венецијански филмски фестивал, Берлински меѓународен филмски фестивал; Специјална Награда во 1995 г. на Канскиот филмски фестивал
The Fourth Part of the Brain Ненад Диздаревиќ Документарен филм
1997
Das Jahr nach Dayton Nikolaus Geyrhalter Документарен филм
Neočekivana šetnja Франсоа Башиќ Сенад Башиќ Драма
Savršeni круг Адемир Кеновиќ Мустафа Надаревиќ Драма
Zivot u krugu Горан Дујаковиќ Документарен филм
1999

2000-ти години[уреди | уреди извор]

Наслов Режисер Улоги Жанр Забелешки
2000
Ljudi sa deponije TV
Mliječni put Фарук Соколовиќ
Moj mrtvi grad TV
Tunel
2001
No Man's Land (Ničija zemlja) Данис Тановиќ Најдобар филм на странски јазик, 2002 г. на 74-тото доделување на Оскари, Најдобар филм на странски јазик, Награда Златен глобус во 2001 г., Најдобро сценарио во 2001 г. на Канскиот филмски фестивал.
His Highness the Wheel TV
Hotel Hidajet
List
Sugar-Free
Zivot od Milutina
Znak
2002
Adio Kerida
Opst'o i ost'o jedan dan
2003
Discovery: Sarajevo
Remake Дино Мустафиќ Ермин Браво, Александар Сексан, Ермин Сијамија Биографија/Драма/Историја/Војна Влезен во Кански филмски фестивал, Венецијански филмски фестивал, Берлински меѓународен филмски фестивал, Меѓународен филмски фестивал Ротердам, Меѓународен филмски фестивал Карлови Вари; Специјална награда на 53-тиот Берлински меѓународен филмски фестивал
Gori vatra
Images from the Corner
Ljeto u zlatnoj dolini Summer in the Golden Valley
A Normal Life
Racconto di guerra
North Went Mad Sjever je poludio
2004
Crna hronika
Ispred prve linije
Days and Hours
Neka se ovaj film zove po meni
Sasvim licno
À propos de Sarajevo
2005
Back to Bosnia Сабина Вајрача
Dobro ustimani mrtvaci
Go West Комедија-драма
Heroji za jedan dan
Ljubav na granici
Lost and Found
Prva plata
Ram za sliku moje domovine
2006
Brod ludaka
Duhovi Sarajeva
Grbavica Јасмила Жбаниќ Златна мечка - Берлински филмски фестивал 2006 г.
Kako smo se igrali
Mama i tata
Nafaka
Nebo iznad krajolika
Nikdy nebylo líp
Sve dzaba
Transfiguration in Trebinje, Herzegovina TV
U zmajevom gnijezdu
2007
Balkanski sindrom
In the Name of the Son Харун Мехмединовиќ Сергеј Трифуновиќ
2008
Snow

2010-ти години[уреди | уреди извор]

Наслов Режисер Улоги Жанр Забелешки
2010
Na putu Јасмила Жбаниќ Влегол во 60-тиот Берлински меѓународен филмски фестивал
Sevdah Марина Андре
As If I Am Not There Хуанита Вилсон
Циркус Колумбија Данис Тановиќ
Wrath of Lilith
Ostavljeni Адис Бакрач Мира Фурлан, Тони Грга Драма Влегол во Меѓународен филмски фестивал Карлови Вари, Меѓународниот филмски фестивал Санта Барбара, Холивудски филмски фестивал; Златна Арена за најдобар глумец во водечка улога (Тони Грга) на Пулски филмски фестивал во 2010 г.
2011
A Cell Phone Movie Неџад Беговиќ
2013
U potrazi za porodicom Огњен Оги Томиќ Документарен филм Дел од серијата Oni pobjeđuju на Ал Џазира Балканс [1]
Epizoda u životu berača željeza Данис Тановиќ Влегол во 63-тиот Берлински меѓународен филмски фестивал; Големата награда на жирито (Сребрена Мечка) Данис Тановиќ; Сребрена Мечка за најдобар глумец Назиф Мујиќ
2017
Muškarci ne plaču Ален Дрљевиќ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ognjen Oggi Tomić (4 September 2014). „Oni pobjeđuju: Oggi Tomić“. Al Jazeera Balkans (босански). Посетено на 7 January 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]