Босанскоподрињски кантон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Босанскоподрињски кантон

Bosansko-podrinjski kanton (бс)

Bosansko-podrinjska županija (хр)

Босанско-подрињски кантон (ср)
кантон
Знаме на Босанскоподрињски кантон
Знаме
Грб на Босанскоподрињски кантон
Грб
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Држава Босна и Херцеговина
Ентитет Федерација Босна и Херцеговина
Гл. град Горажде
Општини Горажде, Пале-Прача, Фоча-Устиколина
Управа
 • Главен на кантонот Емир Фрашто
Површина
 • Вкупна 504,6 км2
Население
 • Вкупно 35.208
 • Густина 69,77/км2

Босанскоподрињскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Кантонот се наоѓа во источниот дел на Централна Босна, во регионот Подриње. Главен центар на кантонот е Горажде.

Население[уреди | уреди извор]

Според проценката од 2004 година, кантонот имал 35,208 жители, најмногу Бошњаци. Подетално, населението било составено од:

Општини[уреди | уреди извор]

Во катонот се наоѓаат следните општини: Горажде, Пале-Прача и Фоча-Устиколина.

Поврзано[уреди | уреди извор]