Борукански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борукански јазик
Борука, Бронка
Застапен воКостарика
НародИлјада Боруканци (1991)[1]
Говорници3  (2007)e18
Јазично семејство
Чибчански
  • борукански јазик
Јазични кодови
ISO 639-3brn

Борукански јазик (на борукански: брункајк,[2] познат и како Борука, Бронка, Бронка, Брунка) ― мајчин јазик на Боруканците од Костарика. Боруканскиот припаѓа на истмската гранка на чибчанските јазици. Иако точните бројки на говорниците се неизвесни, Атласот на светските јазици во опасност на УНЕСКО го навел боруканскиот како „критично загрозен“.[2][3] Течно го зборувале само пет жени во 1986 година, додека 30 до 35 други го зборувале нетечно. Останатите 1.000 членови на племето зборуваат шпански.

Боруканскиот е изучуван како втор јазик во месното основно училиште „Дорис З. Стоун“. Може да се слушнат борукански зборови и фрази измешани во разговори на шпански, но исклучително ретко се слушаат долги размени на борукански.

Граматика[уреди | уреди извор]

  Личните заменки на борукански (в претставува глотален прекин) [4]

Лице Еднина Множина
1-во ат див / див ројк
2-ро ба бив / бив ројк
3-то и и ројк / ив ројк

Броевите („n̈“, „n“ со дијареза (¨) на врвот може да бидат недостапни во некои фонтови, тој претставува малку поинаков звук од нормалниот n или ñ).[5]

Поздравување[уреди | уреди извор]

¿Ишојкре рабан? = Што има?

Морен, морен. = Добро, во ред.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име e18.
  2. 2,0 2,1 Hanson, Seibert; E, Aroline (2019). „Reexamining the classification of an endangered language: The vitality of Brunca“. Language Documentation & Conservation (англиски). 13: 384–400. ISSN 1934-5275.
  3. UNESCO. “UNESCO Atlas of the World’s Languages in Danger”. 2017. http://www.unesco.org/languages-atlas/index.php.
  4. Quesada Pacheco, Miguel Ángel (1995). Hablemos Boruca. (in Spanish and Boruca). San José, Costa Rica: Ministerio de Educación Pública. стр. 33. ISBN 9977-60-114-3.
  5. Quesada Pacheco, Miguel Ángel (1995). Hablemos boruca. (in Spanish and Boruca). San José, Costa Rica: Ministerio de Educación Pública. стр. 82. ISBN 9977-60-114-3.
  6. Maroto Rojas, Espíritu Santo (1999). „Palabras varias Saludos“. Lengua o dialecto Boruca o Brunkajk. (in Spanish and Boruca). San José, Costa Rica: Editorial de la Universidad de Costa Rica. стр. 49. ISBN 9977-67-554-6.