Боророански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Боророанскиот јазик е индијански јазик, дел од групата на боророански јазици од макро-же јазиците[1]. Алтернативно јазикот се нарекува и како Бое[2]. Боророанскиот се зборува од народот Бороро кој живее во Бразил.


Поделба[уреди | уреди извор]

Боророанскиот јазик се дели на две гранки и три дијалекти[3]:

Наводи[уреди | уреди извор]

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • Maybury-Lewis, David, and Joan Bamberger. Dialectical Societies: The Gê and Bororo of Central Brazil. Harvard studies in cultural anthropology, 1. Cambridge: Harvard University Press, 1979. ISBN 0-674-20285-6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]