Борис Гаврилов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за македонски општественик. За истоимениот советски фудбалер видете Борис Анатољевич Гаврилов
Борис Гаврилов
Роден 1943
Штип , Кралството Југославија Кралството Југославија
Починал 15 јануари 2012
Штип ,  Македонија
Занимање општественик

Борис Гаврилов (Штип, 1943 - Штип, 2012) — македонски општественик и поранешен градоначалник на Општина Карбинци[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Гаврилов е роден 1943 година. Во текот на својот работен век извршувал повеќе опшествено-политички функции. Покрај другото бил претседател и на Сојузот на синдикатите на Штип.Долги години бил директор на З.З ,,Блажо Сандев“ од Радање. Со формирањето на општина Карбинци тој станал и нејзин прв градоначалник. На оваа функција останал три мандата по што се и пензионирал. Починал на 15 јануари 2012 година во Штип, каде и почива.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Џорџ Буш ќе го развива Карбинци“. Дневник. Посетено на 2012-01-15.