Борис Бојаџиски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борис Бојаџиски
Роден/а23 февруари 1915
Македонија Охрид, Македонија
Починат/а9 мај 1959
Македонија Охрид, Македонија
ЗанимањеПисател

Борис Бојаџиски е роден во Охрид во 1915 година. Започнал да се занимава со литература додека беше во учителската академија во Шабац. Подоцна, како учител, напишал неколу приказни за деца. Бојаџиски е добитник на бројни награди за неговата литературна активност. Починал во Охрид во 1959 година.[1]

По ослободувањето на Македонија, Бојаџиски бил еден од првите македонски автори за деца.[2][3]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Милка
  • Првите цутови
  • Чекори што не можеа да запрат
  • Денес, утре, задутре
  • Ронки
  • Галебово крило

Извори[уреди | уреди извор]