Борис Бистров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Борис Евгениевич Бистров е советски и руски актер.Тој се родил на 12 февруари 1945 година.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Во 1966 година дипломирал на Московскиот театар за уметност.После дипломирањето се вработил во театарот Ленком .

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

Актер[уреди | уреди извор]

 • 1966 година: „Волшебната ламба“ на Аладин како Аладин
 • 1970 година: „Авантурите на жолтиот куфер“ како пилот Веревкин
 • 1984 година: „ТАСС е овластен да изјавува“ ... како Агафонов

Синхронизирачки улоги[уреди | уреди извор]

 • Анимирана содржина
  • 1989: „Симпсонови“ (превод преку глас) Сезона 9-16, Сезона 19 (сите мажи), сезона 20-29 (некои мажи)
  • 2007 година: „Филм Симпсонови“ (целосен даб), како Хомер Симпсон и д-р Ник
  • 1991 година: „Мрачна патка“, како Владимир Гуденов Гризликоф, комета Гај и Бик Булба
  • 1999-2003-2013: „Футурама“ (превод преку глас) (сите мажи)
  • „Анимации“, Вако Ворнер
 • Филм
  • 1980 година: „Ilgais ceļš kāpās како Хајнрих

Користена литература[уреди | уреди извор]