Борислав Араповиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Борислав Араповиќ (роден на 11 април 1935 година во Бишина кај Невесиње ) [1][2] босанско-херцеговски и хрватски писател, лингвист, литературен научник и преведувач на Библијата. Тој ја прифатил шведската националност и пишувал на шведски и хрватски јазик. Тој бил избран за странски член на Руската академија на науките во 1999 година пред сe поради посветеноста на малцинските јазици.[3]

Образование[уреди | уреди извор]

Араповиќ студирал на Економскиот факултет на Универзитетот во Загреб од 1960 до 1965 година. Како бегалец дошол во Шведска во 1965 година. Прво работел во малопродажниот синџир Кооператива Фурбундет, а потоа во IBM во Стокхолм. Во меѓувреме, тој подготвувал докторат на Школата за словенски и балтички јазици на Универзитетот во Стокхолм. Докторирал на словенски јазици во 1984 година.

Институт за преведување на Библијата (1973)[уреди | уреди извор]

Антуновиќ го основал Институтот за превод на Библијата во Стокхолм во 1973 година. Како што ги објавувал Библии за „несловенските народи во словенските земји“ и ги обезбедил библиски преводи не само на јазиците на Русија, туку и во Средна Азија.[4]

Поезија[уреди | уреди извор]

Неговата стихозбирка Проломом од 2005 година била наградена со наградата Антун Бранко Шимиќ во 2006 година. Наградата ја доделило Друштвото на хрватските писатели на Босна и Херцеговина.

Публикации[уреди | уреди извор]

 • Детска Библија со Вера Мателмеки (1983) [5]
 • Miroslav Krleža Den kroatiske guden Mars ( Miroslav Krleža hrvatski bog Mars “, tillkomsthistoria.  978-91-7146-340-1 дисертација на шведски, 1984)
 • Östgötasonen: Карл Еинар Јохансон. („Синот на Естгетланд: Карл Еинар Јохансон“, 1988 година)
 • На сите tungomål и народни : Институт за библиско истражување 20 години, (1973—1993)
 • Библиски пат на свилата - Спомени на ИБТ 1973-1998, (1997)
 • Хрватски Мироспис 1778 (1999)[6]
 • Војување : од Хрватска и Босна и Херцеговина 1991-1995. (Стокхолм: Кодекси, 2002)
 • Помеѓу очај и плач (2003, 978-0-9715120-0-9)[7]

Поезија[уреди | уреди извор]

 • Ѕвона (12 книшки со стихови за деца, 1977)
 • Од ноќниот дневник (1989)
 • Зандана, (1992)
 • Мурал (1993)
 • Враќање на хрватските полкови 1779 (2000)
 • Проломом (Мостарска библиотека [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Borislav Arapović, Invandrade författare“. www.immi.se (шведски). Архивирано од изворникот на 23. 09. 2012. Посетено на 12. 5. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 2. „Članovi društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne - DHK HB | Društvo hrvatskih književnika Herceg-Bosne“. www.dhkhb.org. Посетено на 12. 5. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Dr. Borislav Arapovic elected member of the Russian Academy of Sciences 2010“. www.croatia.org. Посетено на 12. 5. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. „ibt.org.ru“. ibt.org.ru. Посетено на 12. 5. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Arapović, Borislav, 1935-. | Detskaja Biblija“. viaf.org. Посетено на 12. 5. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „Hrvatski mirospis 1778“. www.matica.hr (хрватски). Посетено на 12. 5. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. Šimić, Krešimir (31. 1. 2011). „«Između očaja i vapaja» (o pjesničkom opusu Borislava Arapovića)“. Književna Rijeka : časopis za književnost i književne prosudbe (хрватски). VIII (1): 64–71. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 8. Arapović, Borislav. (2005). Prolomom. Mostar: DHK HB. ISBN 978-9958-798-11-5. OCLC 448542766.

Литература[уреди | уреди извор]