Бореалис (фестивал)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бореалис ― годишно повторувачки норвешки фестивал на современа музика сместен во Берген[1][2] почнувајќи од 2006 година.

Фестивалот е продолжение на претходните фестивали „Мјузик Фактори“ и „Аутонале“.

Голем број културни установи во Берген го поддржуваат фестивалот, а Хилд Борхревинк е претседател на фестивалот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meanwell, Peter (28 март 2018). „Experimental music's reliance on Facebook is counterintuitive – but there are alternatives“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 25 декември 2021.
  2. „Louth Contemporary Music Society, KeyChange and Borealis Nominated for Classical:NEXT Award“. The Journal of Music: News, Reviews & Opinion | Music Jobs & Opportunities (англиски). Посетено на 25 декември 2021.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]