Боргхолм (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
во базата на податоци за згради РАÄ
Замок Боргхолм Шведска

Замокот Боргхолм (шведски: Borgholms slott) во Боргхолм, Шведска, денес е само руина од тврдината што за првпат била изградена во втората половина на 13 век и била обновена многу пати во подоцнежните векови.[1] Поврзано е со имотот Халторп, на југ. Замокот бил уништен во пожар на 14 октомври 1806 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на оригиналната тврдина најверојатно била нарачана од кралот Кануте I, иако тоа не е сосема сигурно. Тој владеел 1167-1955 и имал тврдини изградени на шведскиот источен брег како одбрана од непријатели од другата страна на Балтичкото Море. Во текот на 13 до 15 век, беа направени дополнувања и промени. На пример, беа изградени нови кули и беше изграден нов и подебел wallид. Тврдината била оштетена во повеќе наврати во текот на овие векови, вклучително и во 1361 година, кога данскиот крал Валдемар IV (Атердаг) го нападнал Боргхолм.[2]

Цртеж на замокот Боргхолм од 1634 година

За време на Калмарската Унија, многу замоци и тврдини во Шведска биле оштетени како резултат на тековните конфликти меѓу Данците и Швеѓаните. Кога Густав Ериксон станал шведски крал и унијата се распаднала, тој, заедно со синовите што го следеле на престолот, инвестирале огромни суми пари во поправка на овие згради. Синот на Густав, Јован III (р. 1568–1592), наредил реконструкција на Боргхолм во ренесансен замок.[3] За време на неговото владеење, браќата Пахр (четворица инженери и архитекти од Милано) воделе значајна обнова што се случила во од 1572 година. Замокот се здобил со готски карактер и станал пример за стилот на италијанскиот бастион.

Неколку децении подоцна, Шведска и Данска се бореле меѓусебно во војната во Калмар. Замокот Боргхолм прво, во 1611 година, се предал на данската страна, но подоцна истата година бил освоен од шведската страна. Следната година, по опсада од две недели, командантот на шведската одбрана, Петер Микелсен Хамарскилд, морал да се предаде. Во согласност со договорот што следел по војната, Договорот од Кнаред, Боргхолм бил вратен на Швеѓаните. [4]

Замокот бил во лоша состојба по војната и тоа траело до 1654 година пред да започне неговата реставрацијата и реконструкција. Овој пат, замокот требало да се претвори во барокна палата. Карл X Густав бил кралот што го наредил ова, а Никодим Тесин Постариот бил архитект ангажиран да ги исполни желбите на кралот. Кога Карл Густав починал во 1660 година, изградбата престанала, за да се продолжи со бавно темпо за време на владеењето на кралот Карл XI и кралот Карл XII. Во 1709 година, изградбата конечно била завршена.[5]

Сто години, палатата била оставена да пропаѓа. На 14 октомври 1806 година, замокот бил упропастен од пожар што започнал во покривот на неговото северното крило.[6]

Денес[уреди | уреди извор]

Денешниот замок се урнатините на барокната палата од 17 век што ја изградил Карл X Густав.[7] Тој е државна сопственост и управувано од Националниот одбор за сопственост на Шведска.[6] Замокот е отворен за посетители и има музеј.[8][9]

Внатрешниот двор се користи за концерти, театарски претстави и други настани. Во летото 1989 година, шведската поп група Роксет снимила материјал за шест музички видеа за време на концертот. Еден од нив е „Слушај го срцето“, кој станал трет, број еден хит на групата, на Билборд Хот 100 подоцна истата година.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Borgholm Slott - Official site
  2. Lundh & R udolfsson, 2000, p. 7ff.
  3. Lundh & Rudolfsson, 2000, p. 18ff.
  4. Lundh & Rudolfsson, 2000, p. 24ff.
  5. Lundh & Rudolfsson, 2000, p. 27ff.
  6. 6,0 6,1 Lundh & Rudolfsson, 2000, p. 34.
  7. Lundh & Rudolfsson, 2000, p. 4.
  8. The Early Vasas: A History of Sweden, 1523-1611. CUP Archive. стр. 312. ISBN 978-1-00-129698-2.
  9. Duffy, Christopher (1996). Siege Warfare: The fortress in the early modern world, 1494-1660. Routledge. стр. 164–65. ISBN 978-0-415-14649-4.
  10. Billboard allmusic.com (Retrieved August 23, 2008)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]