Боргхолм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боргхолм
Замокот Боргхолм во август 2006 година
Замокот Боргхолм во август 2006 година
ДржаваШведска
ПокраинаОланд
Округокругот Калмар
ОпштинаОпштина Боргхолм
Основана1816
Површина[1]
 • Вкупна2,56 км2 (99 ми2)
Надм. вис.&100000000000000050000005 м
Население (31 dекември 2010)[1]
 • Вкупно3,071
 • Густина1.201/км2 (3,110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код387 xx
Повик. бр.(+46) 485
Мреж. местоМатична страница

Боргхолм е град и центар на општината Боргхолм во округот Калмар, Шведска. Во 2010 година, во градот живееле 3.071 жител. Се наоѓа на островот Оланд во Балтичкото Море.

Боргхолм е еден од историските градови на кралството со поранешен градски статус на „столб“ (град). Градот е најпознат по својата некогаш блескава тврдина, која сега е во урнатини. И покрај малата популација, Боргхолм уште се нарекува (град) од историски причини. Централната статистичка служба на Шведска ги признава населбите со популација од 10.000 или повеќе како градови.

Градови на островот Еланд

Градот се наоѓа на околу 20 километри северно од мостот Еланд, кој го поврзува островот со градот Калмар на континентот.

Грб на Боргхолм

Боргхолм е главниот град на островот Еланд, но сепак е еден од најмалите градови во Шведска. Градот бил израден во 1816 година и станал бањско одморалиште во сенката на урнатините на некогашниот моќен замок Борголм, кој изгорел во пожар во 1806 година. Замокот бил толку важен и убав што неговиот имиџ се нашол на грбот на градот, а денес неговите урнатини се најпознатото обележје во општината, веројатно на целиот остров Еланд. Јужно од замокот лежи Имотот Халторп, историски кралски имот поврзан со замокот Боргхолм.

Градот е центар на северен Еланд и во текот на летните месеци е едно од најпопуларните одморалишта за одмор во Шведска.

Замокот Боргхолм има неколку модерни гранки надвор од градот. Шведското кралско семејство поседува официјална летна резиденција во палатата Солиден, неколку километри од центарот на градот. Роденденот на престолонаследничката принцеза Викторија се слави секоја година на 14 јули на спортските терени во Боргхолм.

Галерија[уреди | уреди извор]

Островот е дом на ретки видови пеперутки и диви цвеќиња, од кои некои се ендемични за Еланд. Има мали дострели на геолошката формација Стора Алварет во околината на Боргхолм, на ниво на изложеност на варовник се сместени разновидни ретки видови пеперутки и диви цвеќиња, од кои некои се ендемични за Еланд.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010“ (Swedish). Statistics Sweden. 14 December 2011. Архивирано од изворникот 27 January 2012. Посетено на 10 January 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]