Бора-Хансгрое

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бора-хансгрое)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бора-Хансгрое
Bora–Hansgrohe logo.png
Инфомации за тимот
UCI код BOH
Лоциран Германија
Основан 2010 (2010)
Статус Професионална континентална екипа (2010–2016)
UCI World Tour екипа (2017–)
Велосипеди Фокус (2010)
Симплон (2011–2012)
Фуџи (2013–2014)[1]
Аргон 18 (2015-2016)
Спешалајзд (2017-)
Клучни кадри
Спортски директор Ралф Денк
Историја на тимското име
2010–2012
2013–2014
2015–2016
2017–
Тим НетАп (APP)
Тим НетАп-Ендура (TNE)
Бора-Аргон 18 (BOA)
Бора-Хансгрое
Дрес на Бора-Хансгрое

Дрес

Бора-Хансгрое (германски: Bora-Hansgrohe; кратенка според UCI: BOH) — германска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја од 2017 година.

До 2016 година настапувала како професионална континентална велосипедска екипа. Била основана во Германија во 2010 година.

Кон крајот на јуни 2016 година, неколку дена пред Тур де Франс 2016, екипата објавила дека од 2017 година, екипата ќе го промени своето име во Бора-Хансгрое.[2] Хансгрое е производител за бањи, кој претходно спонзорирал екипи во велокрос.[3]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2015[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Велосипедист Датум на раѓање
 Шејн Арчболд (НЗЛ) 2 февруари 1989 (1989-02-02) (воз. 29 г.)
 Јан Барта (ЧЕШ) 7 декември 1984 (1984-12-07) (воз. 33 г.)
 Фил Баухаус (ГЕР) 8 јули 1994 (1994-07-08) (воз. 23 г.)
 Чезаре Бенедети (ИТА) 3 август 1987 (1987-08-03) (воз. 30 г.)
 Сем Бенет (ИРС) 16 октомври 1990 (1990-10-16) (воз. 27 г.)
 Емануел Бухман (ГЕР) 18 ноември 1992 (1992-11-18) (воз. 25 г.)
 Зек Демпстер (АВС) 27 септември 1987 (1987-09-27) (воз. 30 г.)
 Патрик Конрад (АВТ) 13 октомври 1991 (1991-10-13) (воз. 26 г.)
 Ралф Мацка (ГЕР) 24 август 1989 (1989-08-24) (воз. 28 г.)
 Жозе Мендес (ПОР) 24 април 1985 (1985-04-24) (воз. 33 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
 Доминик Нерц (ГЕР) 25 август 1989 (1989-08-25) (воз. 28 г.)
 Кристоф Пфингстен (ГЕР) 20 ноември 1987 (1987-11-20) (воз. 30 г.)
 Кристијано Салерно (ИТА) 18 февруари 1985 (1985-02-18) (воз. 33 г.)
 Скот Твејтс (ВБР) 12 февруари 1990 (1990-02-12) (воз. 28 г.)
 Бјерн Турау (ГЕР) 23 јули 1988 (1988-07-23) (воз. 29 г.)
 Паул Фос (ГЕР) 26 март 1986 (1986-03-26) (воз. 32 г.)
 Бартош Хузарски (ПОЛ) 27 октомври 1980 (1980-10-27) (воз. 37 г.)
 Михаел Шварцман (ГЕР) 7 јануари 1991 (1991-01-07) (воз. 27 г.)
 Андреас Шилингер (ГЕР) 13 јули 1983 (1983-07-13) (воз. 34 г.)
 Даниел Шорн (АВТ) 21 октомври 1988 (1988-10-21) (воз. 29 г.)

2016[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
NZL Шејн Арчболд Wikidata-logo S.svg 2 февруари 1989 An Post-ChainReaction (2014)
CZE Јан Барта Wikidata-logo S.svg 7 декември 1984 KTM-Junkers (2009)
GER Фил Баухаус Wikidata-logo S.svg 8 јули 1994 Stölting (2014)
ITA Чезаре Бенедети Wikidata-logo S.svg 3 август 1987 UC Bergamasca 1902-De Nardi-Colpack (2009)
IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg 16 октомври 1990 An Post-ChainReaction (2013)
GER Емануел Бухман Wikidata-logo S.svg 18 ноември 1992 Rad-net Rose (2014)
AUS Зак Демпстер Wikidata-logo S.svg 27 септември 1987
GER Ридигер Зелиг Wikidata-logo S.svg 19 февруари 1989 Катјуша (2015)
AUT Патрик Конрад Wikidata-logo S.svg 13 октомври 1991 Gourmetfein Simplon Wels (2014)
GER Ралф Мацка Wikidata-logo S.svg 24 август 1989 Thüringer Energie (2012)
POR Жозе Мендес Wikidata-logo S.svg 24 април 1985 LA Alumínios-Antarte (2012)
AUT Грегор Милбергер Wikidata-logo S.svg 4 април 1994 Felbermayr Simplon Wels (2015)
GER Доминик Нерц Wikidata-logo S.svg 25 август 1989 БМЦ Рејсинг Тим (2014)
AUT Лукас Пестлбергер Wikidata-logo S.svg 10 јануари 1992 Tirol (2015)
GER Кристоф Пфингстен Wikidata-logo S.svg 20 ноември 1987 De Rijke (2014)
GBR Скот Твејтс Wikidata-logo S.svg 12 февруари 1990 Endura Racing (2012)
GER Паул Фос Wikidata-logo S.svg 26 март 1986 Endura Racing (2012)
GER Зилвио Херклоц Wikidata-logo S.svg 6 мај 1994 Stölting (2015)
POL Бартош Хузарски Wikidata-logo S.svg 27 октомври 1980 ISD-Neri (2010)
GER Михаел Шварцман Wikidata-logo S.svg 7 јануари 1991
GER Андреас Шилингер Wikidata-logo S.svg 13 јули 1983 Nutrixxion Sparkasse (2009)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
GER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svg 17 јануари 1994 Rad-net Rose (2016)
NZL Шејн Арчболд Wikidata-logo S.svg 2 февруари 1989 An Post-ChainReaction (2014)
CZE Јан Барта Wikidata-logo S.svg 7 декември 1984 KTM-Junkers (2009)
SVK Ерик Башка Wikidata-logo S.svg 12 јануари 1994 Тинкоф (2016)
ITA Чезаре Бенедети Wikidata-logo S.svg 3 август 1987 UC Bergamasca 1902-De Nardi-Colpack (2009)
IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg 16 октомври 1990 An Post-ChainReaction (2013)
POL Мачеј Боднар Wikidata-logo S.svg 7 март 1985 Тинкоф (2016)
GER Маркус Бургхарт Wikidata-logo S.svg 30 јуни 1983 БМЦ Рејсинг Тим (2016)
GER Емануел Бухман Wikidata-logo S.svg 18 ноември 1992 Rad-net Rose (2014)
GER Ридигер Зелиг Wikidata-logo S.svg 19 февруари 1989 Катјуша (2015)
CZE Леополд Кениг Wikidata-logo S.svg 15 ноември 1987 Тим Скај (2016)
SVK Михаел Коларж Wikidata-logo S.svg 21 декември 1992 Тинкоф (2016)
AUT Патрик Конрад Wikidata-logo S.svg 13 октомври 1991 Gourmetfein Simplon Wels (2014)
POL Рафал Мајка Wikidata-logo S.svg 12 септември 1989 Тинкоф (2016)
AUS Џеј Мекарти Wikidata-logo S.svg 8 септември 1992 Тинкоф (2016)
POR Жозе Мендес Wikidata-logo S.svg 24 април 1985 LA Alumínios-Antarte (2012)
AUT Грегор Милбергер Wikidata-logo S.svg 4 април 1994 Felbermayr Simplon Wels (2015)
ITA Матео Пелуки Wikidata-logo S.svg 21 јануари 1989 ИАМ (2016)
AUT Лукас Пестлбергер Wikidata-logo S.svg 10 јануари 1992 Tirol (2015)
POL Павел Полјањски Wikidata-logo S.svg 6 мај 1990 Тинкоф (2016)
GER Кристоф Пфингстен Wikidata-logo S.svg 20 ноември 1987 De Rijke (2014)
SVK Јурај Саган Wikidata-logo S.svg 23 декември 1988 Тинкоф (2016)
SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg 26 јануари 1990 Тинкоф (2016)
LAT Алексејс Сарамотинс Wikidata-logo S.svg 8 април 1982 ИАМ (2016)
GER Зилвио Херклоц Wikidata-logo S.svg 6 мај 1994 Stölting (2015)
GER Михаел Шварцман Wikidata-logo S.svg 7 јануари 1991
GER Андреас Шилингер Wikidata-logo S.svg 13 јули 1983 Nutrixxion Sparkasse (2009)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
GER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svg 17 јануари 1994 Rad-net Rose (2016)
SVK Ерик Башка Wikidata-logo S.svg 12 јануари 1994 Тинкоф (2016)
ITA Чезаре Бенедети Wikidata-logo S.svg 3 август 1987 UC Bergamasca 1902-De Nardi-Colpack (2009)
IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg 16 октомври 1990 An Post-ChainReaction (2013)
POL Мачеј Боднар Wikidata-logo S.svg 7 март 1985 Тинкоф (2016)
GER Маркус Бургхарт Wikidata-logo S.svg 30 јуни 1983 БМЦ Рејсинг Тим (2016)
GER Емануел Бухман Wikidata-logo S.svg 18 ноември 1992 Rad-net Rose (2014)
AUT Феликс Гросшартнер Wikidata-logo S.svg 23 декември 1993 ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
GER Ридигер Зелиг Wikidata-logo S.svg 19 февруари 1989 Катјуша (2015)
CZE Леополд Кениг Wikidata-logo S.svg 15 ноември 1987 Тим Скај (2016)
GBR Питер Кенох Wikidata-logo S.svg 15 јуни 1989 Тим Скај (2017)
SVK Михаел Коларж Wikidata-logo S.svg 21 декември 1992 Тинкоф (2016)
AUT Патрик Конрад Wikidata-logo S.svg 13 октомври 1991 Gourmetfein Simplon Wels (2014)
POL Рафал Мајка Wikidata-logo S.svg 12 септември 1989 Тинкоф (2016)
AUS Џеј Мекарти Wikidata-logo S.svg 8 септември 1992 Тинкоф (2016)
AUT Грегор Милбергер Wikidata-logo S.svg 4 април 1994 Felbermayr Simplon Wels (2015)
ITA Даниел Ос Wikidata-logo S.svg 13 јануари 1987 БМЦ Рејсинг Тим (2017)
ITA Матео Пелуки Wikidata-logo S.svg 21 јануари 1989 ИАМ (2016)
AUT Лукас Пестлбергер Wikidata-logo S.svg 10 јануари 1992 Tirol (2015)
POL Павел Полјањски Wikidata-logo S.svg 6 мај 1990 Тинкоф (2016)
GER Кристоф Пфингстен Wikidata-logo S.svg 20 ноември 1987 De Rijke (2014)
SVK Јурај Саган Wikidata-logo S.svg 23 декември 1988 Тинкоф (2016)
SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg 26 јануари 1990 Тинкоф (2016)
LAT Алексејс Сарамотинс Wikidata-logo S.svg 8 април 1982 ИАМ (2016)
ITA Давиде Формоло Wikidata-logo S.svg 25 октомври 1992 Канондејл-Драпак (2017)
GER Михаел Шварцман Wikidata-logo S.svg 7 јануари 1991
GER Андреас Шилингер Wikidata-logo S.svg 13 јули 1983 Nutrixxion Sparkasse (2009)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]