Прејди на содржината

Бониту (Јужно Мато Гросо)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бонито (на португалски: Bonito) — општина која се наоѓа во бразилската сојузна држава Јужно Мато Гросо. Зафаќа површина 4.934 квадратни километри, а според пописот во 2010 година неговото население било 19.587 жители. Местото е позната и популарно туристичко одредиште, поради многуте прекрасни природни убавини и реткости како пештери, кристално бистри надземни и подземни езера, реки и водопади, за што постојат над 30 туристички тури.

Галерија[уреди | уреди извор]