Бондхус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езерото Бондхус со ледникот Бондхус во позадината.

Бондхус (норвешки: Bondhusbreen) е ледник во Норвешка, ракав на ледничката група Фулгефона, со должина од околу 4 км, и висинска разлика од 1.100 м. Сместен е во општината Квинхерад во рамките на округот Хордалан. Водата што ја исцедува ледникот тече низ вештачки тунел и се експлоатира за потребите на хидроелектраната Маурангер.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Henriksen, Petter, ed. "Bondhusbreen". Store norske leksikon. Oslo: Kunnskapsforlaget. http://www.snl.no/Bondhusbreen. Retrieved 27 август 2011. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 60°03′24″N 6°18′50″E / 60.05667° N; 6.31389° E / 60.05667; 6.31389