Прејди на содржината

Бондхус

Координати: 60°03′24″N 6°18′50″E / 60.05667° СГШ; 6.31389° ИГД / 60.05667; 6.31389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Езерото Бондхус со ледникот Бондхус во позадината.

Бондхус (норвешки: Bondhusbreen) е ледник во Норвешка, ракав на ледничката група Фулгефона, со должина од околу 4 км, и висинска разлика од 1.100 м. Сместен е во општината Квинхерад во рамките на округот Хордалан. Водата што ја исцедува ледникот тече низ вештачки тунел и се експлоатира за потребите на хидроелектраната Маурангер.[1]

  1. Henriksen, Petter (уред.). „Bondhusbreen“. Store norske leksikon. Oslo: Kunnskapsforlaget. Посетено на 27 август 2011.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

60°03′24″N 6°18′50″E / 60.05667° СГШ; 6.31389° ИГД / 60.05667; 6.31389