Бонго (инструмент)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пар бонго

Бонго (шпан.: bongo) е удирачки инструмент од групата на Афро-Кубански мембранофони инструменти. Нема определена височина.

Составен е од два мали поврзани тапани[1] со по една кожа, од кои едниот е поголем и на шпански се нарекува hembra (женски), а другиот е помал и се нарекува macho (машки). По нив се удира со раце или прсти.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The bongo page Архивирано на 27 септември 2011 г. анг.