Бомон ди Лак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бомон ди Лак е населба и општина во централниот дел на Франција, во регионот Лимузан, во департманот Горна Вјена која припаѓа на перфектурата Лимож.

Според податоците од 1999 година, во општината живееле 132 жители, а густината на населеност изнесувала 5ж/кm². Општината се простира на површина од 23,91кm². Се наоѓа на средна надморска височина од 650метри (максимални 199м, а минимални 496м)