Бомбашки напад во Газиантеп (август 2016)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бомбашки напад во Газиантеп (август 2016)
МестоГазиантеп, Турција
Координати39°01′20″ N; 37°14′00″ E / 39.02223° N; 37.23342° E / 39.02223; 37.23342Координати: 39°01′20″ N; 37°14′00″ E / 39.02223° N; 37.23342° E / 39.02223; 37.23342
Датум20 август 2016 (2016-08-20)
22:50 (UTC+03:00)
Целсвадбена церемонија
Вид на нападбомбаш самоубиец
Мртви51+
Повредени73 (17 критично)
Број на осомничени

Бомбашки напад во Газиантеп — самоубиствен бомбашки напад кој се случил на 20 август 2016, на свадбена церемонија во Газиантеп. Нападот бил изведен од дете на возраст од 12 до 14 години.[1] Најмалку 30 луѓе биле убиени, а околу 94 ранети.[2] Курдистанската политичка партија ХДП објави дека нападот бил спроведен кон свадба од членовите на нивната партијата.[3] Исламската Држава и Курдистанската работничка партија (ПКК) биле обвинета за напад од страна на парламентарните службеници на АКП, иако нема група која се уште ја има преземено одговорноста за нападот.[4][5] Снимките од местото на нападот биле забранети од страна на Врховниот одбор за радио и телевизија РТУК.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Нападот во југоисточна Турција извршен од дете
  2. „30 killed, 94 injured as blast rips through wedding ceremony in Turkey (GRAPHIC)“. rt.com. Russia Today. Посетено на 20 August 2016.
  3. „HDP'den Gaziantep açıklaması: Parti üyelerimizin düğününe yapılan saldırıyı lanetliyoruz“. Посетено на 21 August 2016.
  4. „Bomb attack on wedding kills at least 27 in southern Turkey: Erdogan“. reuters.com. Reuters. Посетено на 20 August 2016.
  5. 5,0 5,1 AFP (21 August 2016). „At least 30 killed in Turkey wedding attack near Syria border“. Посетено на 21 August 2016.