Болсена (езеро)

Координати: 42°36′N 11°56′E / 42.600° СГШ; 11.933° ИГД / 42.600; 11.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Болсена
Lago di Bolsena
Поглед кон езерото
Подрачјепокраина Витербо, централна Италија
Координати42°36′N 11°56′E / 42.600° СГШ; 11.933° ИГД / 42.600; 11.933
Видкратерско езеро
Главни приливинема
Главни истециМарта
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
159,5 км²[1] км2
Сливни земјиИталија
Најг. должина13 км[2] км
Најг. ширина11 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
113,5 км²[1] км2
Прос. длабочина81 м м
Најг. длабочина151 м м
Зафатнина9,200,000,000 m3 (3.2×1011 cu ft) км3
Проточност121 год,[3]
Надм. височина305 м (1,001 ст) м
Острови2 (Бизентина, Мартана)

Болсена (италијански: Lago di Bolsena) — езеро во централна Италија кое настанало пред 300,000 години со колапсот на вулкансата калдера. Ова езеро е најголемо вулканско езеро во Европа.

Езерото има овален облик, типично за езеро од вулканско потекло, три острови. Вкупната површина на езерото изнесува 113,5 км² (петто во Италија), се наоѓа на 305 метри надморска височина, а најголемата длабочина изнесува 151 метар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Mosello (2004) p. 1.
  2. Washington (1906) стр. 3.
  3. Теоретско време на обнова: Mosello (2004) стр. 3.