Болсена (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Болсена
Lago di Bolsena
Bolsena bw.jpg
Поглед кон езерото
Подрачје покраина Витербо, централна Италија
Координати 42°36′ СГШ 11°56′ ИГД / 
Вид кратерско езеро
Главни приливи нема
Главни истеци Марта
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

}}159.5 км²[1] км2
Сливни земји Италија
Најг. должина 13 км[2] км
Најг. ширина 11 км км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

}}113.5 км²[1] км2
Прос. длабочина 81 м м
Најг. длабочина 151 м м
Зафатнина 9,200,000,000 m3 (3.2×1011 cu ft) км3
Проточност 121 год,[3]
Надм. височина 305 м (1,001 ст) м
Острови 2 (Бизентина, Мартана)

Болсена (италијански: Lago di Bolsena) е езеро во централна Италија кое настанало пред 300,000 години со колапсот на вулкансата калдера. Ова езеро е најголемо вулканско езеро во Европа.

Езерото има овален облик, типично за езеро од вулканско потекло, три острови. Вкупната површина на езерото изнесува 113,5 км² (петто во Италија), се наоѓа на 305 метри надморска височина, а најголемата длабочина изнесува 151 метар.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Mosello (2004) p. 1.
  2. Washington (1906) стр. 3.
  3. Теоретско време на обнова: Mosello (2004) стр. 3.