Боливар (покраина во Перу)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боливар
Bolívar
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
Држава Перу
Регион Регион Ла Либертад
Главен град Бамбамарка
Управа
 • Градоначалник Карлос Алберто Пече Кињонес
Површина
 • Вкупна 1.718,86 км2
Надм. вис. 3.525 м
Население
 • Вкупно 17.550
UBIGEO 1303

Боливар е покраина во Перу во регионот Ла Либертад. Оваа е една од дванаесетте покраини на регионот и главен град на покраината е Бамбамарка.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на шест окрузи.

Поврзано[уреди | уреди извор]