Болести (Сувалки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болести
село
Држава Полска
ВојводствоПодласко
ОкругСувалки
ОпштинаРачки

Болести (полски: Bolesty) е село во општината Рачки,во рамките на округот Сувалки, во Подлаското војводство, во во североисточниот дел на Полска. Селото е сместено на 9 километри северозападно од Рачки,15 километри западно од Сувалки и 108 километри север од регионалниот главен град Бјалисток.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Central Statistical Office (GUS) - TERYT (National Register of Territorial Land Apportionment Journal)“ (полски). 2008-06-01.

Поврзано[уреди | уреди извор]