Болански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болански јазик
Bakovi
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Говорници13,700  (2000)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bnp

Боланскиот, е западноокеански јазик, дел од групата на океански јазици од јазичното семејство на австронезиски јазици. Јазикот се зборува во Западна Нова Британија во Папуа Нова Гвинеја. Според пописот од 2000 година, јазикот го зборувале околу 13.700 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]