Бокштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бокштат
Место во Ајсфелд
Бокштат is located in Германија
Бокштат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Ајсфелд
Основни податоци
Површина 5,80 км2
Надм. височина 425 м
Население 292  (31 декември 2012)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98673
Повик. бр. 03686
Портал www.bockstadt.com
Координати 50°23′0″N 10°52′0″E / 50.38333° N; 10.86667° E / 50.38333; 10.86667Координати: 50°23′0″N 10°52′0″E / 50.38333° N; 10.86667° E / 50.38333; 10.86667

Бокштат (германски: Bockstadt) — село и поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Ајсфелд.