Бокалска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бокалска тврдина
Grad Bokalce
Grad Bokalce.JPG
Општи податоци
ГрадЉубљана
ЗемјаСловенија

Бокалската тврдина се наоѓа во градот Љубљана, Словенија. Замокот (или Велепоседничка куќа) се споменува во 12 век. Во 17 век замокот бил во сопственост на семејството Динерсберг. По Втората светска војна, замокот бил национализиран.