Божјиот прототип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Божјиот прототип – музички албум на македонскиот рапер Да Џака Накот од 2012 година, издание на „Suriken Records“.

Содржина[уреди | уреди извор]

Албумот се состои од два диска при што првиот диск содржи 15 песни од „Божјиот прототип“, додека вториот диск, со наслов „Сè под рајот“ содржи девет постари песни во форматот MP3.[1]

Дикс 1: Божјиот прототип[уреди | уреди извор]

 • Нитро
 • Ontruerp
 • Рап-шмап
 • Златна бубашарба
 • Панта реи
 • Душа на мајк
 • Ода на гадоста
 • СК сленг 101
 • Школа живота
 • Мојата девојка
 • Аха!
 • Апостол
 • Болен ум
 • Клошар
 • Фала за сè

Диск 2: Сè под рајот[уреди | уреди извор]

 • Неопходно зло (2001)
 • Нема повеќе тајни (2004)
 • Биомеханика I (2006)
 • Биомеханика II (2006)
 • Темни улици (2007)
 • Прирачник за модерна војна (2008)
 • Президенте (2010)
 • Ретко и ремиксано (околу 1997-2010)
 • Еквилибриум (2012)

Автор и продуцент на сите песни е Џака Накот, освен „Onetruerp“ која е продуцирана од baze dsc. Песните се миксани и снимени во „Suriken records“ и во „Bootlegs basement“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Da Dzaka Nakot, Bozjiot prototip. Suriken Records, 027, 2012.
 2. Da Dzaka Nakot, Bozjiot prototip. Suriken Records, 027, 2012.